سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بچّه شهید (به یاد شهدا)

 

مسئول امور شهدای گمنام استان قزوین، حضور شهدای گمنام در دانشگاه ها را مایه ی وحدت دانشگاهیان دانست و با اشاره به پیشی گرفتن کشورهای اروپایی و آمریکا در تدفین سربازان خود در میادین اصلی و دانشگاه های معتبر خود افزود: 50 سال پیش از ما کشورهای اروپایی که شاید به لحاظ اعتقادی در نظر ما بی دین و لائیک باشند نخستین کشته های جنگ جهانی را در دانشگاه های انگلیس و کانادا دفن کردند و بزرگترین یادمان را برای سرباز گمنام جنگ جهانی دوم در دانشگاه تورنتوی کانادا ایجاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دانشجویان قزوین" کیوسنا"، این روزها شاهد پخش سریال معراجی ها از شبکه یک سیما با موضوع خاص حضور و تدفین شهدای گمنام در دانشگاه ها هستیم. این فیلم که روایت عکس العمل های متفاوت قشرهای مختلف دانشجویی را به نمایش گذاشته زمینه ای شد تا با مسئول کمیته ی شهدای گمنام استان قزوین در خصوص نحوه تدفین شهدا در فضای دانشگاه ها و عکس العمل های ایجاد شده در دانشگاه های استان قزوین در قبال این رخداد  به گفتگو بنشینیم.

قاسم الله یاری پس از اشاره به نقاط چهار گانه ی دانشگاهی استان ـ دانشگاه آزاد قزوین و تاکستان، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و دانشگاه علوم پزشکی ـ که در آنها تدفین شهدا انجام گرفته به توضیح روال تدفین شهدا در دانشگاه ها پرداخت.

وقتی خواهان حضور شهید گمنام هستیم

 وی در خصوص نحوه اعلام امادگی دانشگاه ها و شرایط در نظر گرفته شده برای تدفین شهدا در فضای دانشگاه ها بیان کرد: پس از درخواست هایی که از جانب استادان، دانشجویان و مسئولین دانشگاه ها برای ما ارسال می شود و تهیه ی طومار از دانشگاهیان مبنی بر تدفین شهدا در دانشگاه، دانشگاهی که تعداد دانشجوی بیشتری داشته و پیگیرتر از دیگر دانشگاه ها باشد در اولویت این ستاد قرار می گیرد.

الله یاری در ادامه افزود: درخواست های ارسالی برای کمیته ی جست و جوی مفقودین به ستاد کل نیروهای مسلح ارسال می شود و پس از آن سردار باقرزاده یا نمایندگان او برای بازدید به محل های پیشنهادی می روند و پس از مشورت با اساتید و مسئولین تشکل های دانشگاه، محلی را برای تدفین مشخص می کنند و آن دانشگاه در نوبت تدفین قرار می گیرند.

استقبال پرشور از تدفین شهدا در دانشگاه های قزوین 

 وی در بیان میزان استقبال از مراسم تدفین شهدای گمنام چنین بیان کرد: این مراسم ها با استقبال پرشور دانشجویان و مردم استان قزوین روبه رو بوده است. برای مثال مراسم تدفین شهدای دانشگاه آزاد قزوین و دانشگاه امام خمینی ـ که برای نخستین بار میزبان شهدای گمنام در سطح استان بوده استـ با استقبالی بسیار پرشور همراه بود.

29805

مسئول کمیته ی شهدای گمنام استان قزوین سپس در خصوص پیشینه تدفین شهدای گمنام این طور بیان کرد: 50 سال پیش از ما کشورهای اروپایی که شاید به لحاظ اعتقادی در نظر ما بی دین و لائیک باشند نخستین کشته های جنگ جهانی را در دانشگاه های انگلیس و کانادا دفن کردند.

الله یاری افزود: بزرگترین یادمان با نام «بنای یادبود سربازان» (Soldiers’ Tower) برای سربازان کشته شده در جنگ جهانی در دانشگاه تورنتوی کانادا می باشد که این یادمان برای زنده نگهداشتن یاد 1185 سرباز که دانشجوی همین دانشگاه بوده اند و جان خود را در جنگ های جهانی اول و دوم از دست داده اند ساخته شده است.

وی تصریح کرد: این یادمان دارای 143 پا ارتفاع می باشد و هر سال مراسم مهمی برای یادبود این افراد در این دانشگاه با نام Remembrance Day at Soldiers" Tower با حضور مسئولان شهری و مسئولان دانشگاه برگزار می شود.

این مسئول در ادامه با اشاره به نظر مقام معظم رهبری در این باره افزود: با توجه به اینکه شهدای ما علاوه بر نماد ایستادگی و مقاومت، مظهر قداست نیز هستند تدفین شهدای گمنام در دانشگاه ها کار صحیحی است، چنان چه مقام معظم رهبری نیز این عمل را اقدامی هوشمندانه عنوان نمودند.

شهدا مایه ی وحدت دانشجویان

 الله یاری در خصوص تاثیر حضور شهدا در فضای دانشگاه اظهار کرد: در خصوص حضور شهدا در دانشگاه، نخستین شاخص نگاه زیارتی به شهید است و اینکه دانشجویان از حضور معنوی شهدا بهره مند شوند؛

وی افزود: به علاوه با توجه به اینکه شهید متعلق به عموم است و نمی توان آن را به قشری خاص مختص کرد، باید تمام اقشار دانشگاهی با حضور در برنامه های مختلف و برنامه های مختلفی که در حرم الشهدا های واقع در فضای دانشگاهی برگزار می شود زمینه توسل به شهدا را در خود تقویت کنند. همین حضور همگانی وحدت بخش تمام گروها در دانشگاه خواهد بود.

www.qsna.ir • کلمات کلیدی : شهدای، گمنام
 • نوشته شده توسط : فرزند شهید | بیسیم به بچه شهید [بیسیم] داغ کن - کلوب دات کام


  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  قاسم اللهیاری: فاجعه منا نتیجه بازگرداندن کشتی نجات از یمن بود
  175 شهید غواص
  آغاز سال جدید فاطمی در کنار مادران شهدای گمنام
  جزئیات خواندنی کشف پیکر شهید طالب حیدری
  آخرین سواری بر دوش بابا
  بخشی از مصاحبه من با پایگاه خبری دانشجویان در خصوص تدفین شهدا گم
  حاج عبدالله اسکندری
  پیکر شهید داوود فرجی بعد از 30 سال به آغوش خانواده اش بازگشت.
  سفر اربعین پیاده روی نجف تا کربلا
  امامی برای همه زمان ها
  زیباترین لحظه زندگی ام
  تشییع پیکر 8 شهید گمنام در قزوین
  عید نوروز تو جبهه ها
  کریم 40سانتی
  عیدی
  [همه عناوین(96)][عناوین آرشیوشده]